Veliler İçin
ÇOCUK YETİŞTİRİRKEN

Doğumdan itibaren,  anne-baba ile kurulan bağlanma ve ilişki, hayat boyu benimsenen, tutum ve davranışların temelini oluşturur. Bu ilişkinin ilk adımı, bebeğin fizyolojik gereksinimlerinin karşılanması sırasında atılır. Ayrıca, çocuğun temel ihtiyaçları karşılanırken, psikolojik, sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını da ihmal etmemek gerekir. İhmal edildiği takdirde, çeşitli davranış problemleri ve psikolojik semptomlar ortaya çıkması muhtemeldir. Önemli diğer bir husus, temel ihtiyaçlar karşılanırken aynı zamanda ebeveynlerin tutarlı davranması ve çocuğa tüm yaklaşım ve dokunuşlarında şefkat duygusunu verebilmeleridir.

Bunların yanı sıra, aşırı koruyucu ebeveyn tutumlarından sakınmak çocuğun hem psikolojik hem de sosyal gelişimini olumlu yönde etkileyecektir. Çocuklarınıza sevginizi koşulsuz-şartsız sunmak, aynı zamanda terk edilmeme isteklerine koşulsuz-şartsız karşılık vermek ve çocuğun bu iki duyguyu içselleştirebilmesini sağlamak, ileride yaşayabilecekleri psikolojik problemlerin bir çoğunun önüne geçmenize yardımcı olacak unsurlardan bazılarıdır.

Çocukların özellikle 0 – 5 yaş dönemleri, kişilik özelliklerinin büyük ölçüde tamamlandığı, kritik dönemlerden biridir. Bu süreç içerisinde genel karakteristik özellikler netleşmeye başlar.

Özellikle bu dönemde çocuk benmezkezcil dönemi yaşamaya devam ettiği için, olumlu ya da olumsuz, etrafında yaşanan her olaydan kendini sorumlu hisseder.

Örneğin;

- Annem beni sevmiyor, sevseydi beni üzmezdi.

- Babam beni sevmiyor, sevseydi anneme bağırmazdı ve beni korkutup ağlatmazdı.

- Uyku saatim geçti, bu sebeple kavga ediyorlar.

- yemeğimi bitirmedim, annem babama bu yüzden küstü.

- Yine ayrı yataklarda yatıyorlar, ben neyi yanlış yaptım acaba… gibi

Çocuklar çoğu zaman duygularını sözel olarak dile getirmekte güçlük çekerler. Çünkü duyguların kelimelere dökülebilmesi için, soyut düşünmenin gelişmiş olması gerekmektedir. Soyut düşünme yetisi ise yaklaşık olarak  11 yaş itibariyle mümkündür.

Bireylerin mutlu bir aile oluşturabilmeleri için, başarılı anne-baba olmanın kriterlerini bilmeleri ve uygulamada hem kararlı, hem de tutarlı olmaları gerekmektedir.

 

Psikolojik Danışman - Leyla Yazıcı